Çocuk Yogası

Hikayeler ve oyunlar aracılığıyla çocukların öncelikli olarak eğlenmelerini hedefleyen Çocuk Yogası seanslarında; her seans için belirlenen bir tema ekseninde, temaya ilişkin pratik bilgileri ve ilgili yoga pozlarını çocuklara deneyimletmek amaçlanmaktadır.

Çocuk Yogası; çocuklara doğru nefes almayı, hayal güçlerini kullanmayı, yoga duruşlarını uygulamayı ve var olan beden esnekliklerini korumayı hedefler.

Çocuk Yogası’nın, çocuklarda denge gelişimine destek olmak, konsantrasyon ve odaklanmayı arttırmak, zihni rahatlatmak, çocukların kendilerini ifade etmelerine yardımcı olmak, hayal güçlerini geliştirmek ve yaratıcılıklarını arttırmak, aynı zamanda beden ve zihin olarak güçlü bireyler olmalarına rehberlik etmek gibi faydaları vardır.

Çocuk yogası dendiğinde aklımıza takılan sorular genelde şunlardır: Çocuğum kaç yaşında yoga yapmaya başlayabilir? Yoga çalışmaları çocuğum üzerinde olumsuz bir etki yapar mı? Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite tanılı çocuğumda daha mı yararlı olur, yoksa çocuğumun yaşam kalitesini daha da bozar mı gibi bir çok soru takılabilir aklımıza.

Çocuklarımız dört yaşından itibaren Ankara’daki okulumuzda yoga yapmaya başlayabilirler. Ama hiçbir çocuğu ebeveynleri yoga yapmaya asla zorlamamalıdır. Çünkü yapılacak olan çalışma, çocuğa yarardan çok baskı ve gerginlik getirebilir.

Çocuk yogası, yoga eğitimi almış ve çocuk yogası eğitimi üzerinde bilgi sahibi olan ve bunu bilinçli olarak uygulatan bir eğitmen tarafından yaptırılmalıdır. Bu konuyla hiç ilgilenmemiş, sadece yoga yaptıran bir eğitmenle çocuğun yoga yapmasının da bir sakıncası yoktur. Ama yapılan çalışma çocuk yogası programından uzaklaşmış olur. Çünkü sistem çocuğun bilgi alırken, aynı zamanda da eğlenebileceği gibi düzenlenmiştir. Evet, bütün çocuklar yoga yapabilir ama bu ölçülere dikkat etmek kaydıyla. ABD’deyse özellikle dikkat eksikliği, hiperaktivite, disleksi tanısı olan hatta zihinsel engelli çocuklar için bile yoga programları düzenlenmektedir.

Günümüz hız çağı ve maalesef çocuklarımız da bu duruma ayak uydurmuş durumda. Ailenin yaşam koşuşturması ve beklentilerin her yönden yüksek olması evdeki çocuklara da yansımış durumda. Bu yüzden çocuklarda hiperaktivite ve dikkat eksikliği büyük bir problem durumunda.

Günümüzde çok sık rastlanan İndigo ve Kristal çocukların da en büyük sorunları genelde bunlardır. Bu çocuklar için düzenlenmiş programlar da bulunmaktadır. Yoganın çocuklar üzerindeki en önemli etkilerinden biri de bu alanda ortaya çıkmaktadır. Günümüzdeki çocuklar bu hız ve yarış dünyasında artık sinirlerini de kontrol edemez hale gelebiliyorlar.

Stresin yaşı da bu nedenle çok düşmüş durumda. Geçmişte sadece babalar stresliyken günümüzde, çocuklarımız, hatta evdeki evcil hayvanlarımız bile stresli. Doğada doğal formunda yaşayan hayvanlarda strese hiç rastlanmazken, şehir hayatı hayvanlarımızı bile etkisi altına almış durumda. Onların bile stresten oluşan birçok hastalıkları var. Bu nedenle stres hayatımızda çok önemli bir faktör ve çocuklarda stres bedensel, zihinsel ve ruhsal anlamda çok önemli problemlere neden oluyor. Çocuklar evde ebeveynleri ile okulda ise hem öğretmenleri, hem de arkadaşları ile iletişim problemleri ve gerginlik yaşıyorlar. Sınav kaygıları, başarma hırsı, rekabet, onların masum bedenlerinde ve zihinlerinde olumsuzluklar meydana getiriyor.

Dünya Sağlık Örgütü’ne sağlıklı olmak demek; fiziksel-zihinsel-soysal-ruhsal olarak tam ahenk halinde olmak demektir. Yoga da sağlığa tam bu dört konuda yaklaşır. Yoga çocuklarımızın fiziksel açıdan tam sağlıklı olabilmelerini sağlar. Yoga çocuklarımızın iç salgı bezlerini uyarır, hormon bezlerini dengeli çalıştırır, bedenin içindeki bütün organlar masaj etkisi almış olur. En önemli etkisi de esneklik anlamındadır. Çocukların bedenleri esnedikçe ve dengelendikçe gerginlikler çözülmekte ve bu doğal olarak davranışlarına ve yaşam kalitesine de yansımaktadır. Esneklik aynı zamanda yaptıkları diğer sporlarda da daha güçlü ve dengeli olmalarını sağlamaktadır. Yoga çocuklarımızda stresle ilgili birçok rahatsızlığı tedavi ederken aynı zamanda, erken yaşta başlanan yoga astım, uykusuzluk, sindirim problemleri, hiperaktivite, öğrenme güçlüğü gibi özel durumlar içinde engelleyicidir.

mehmetÇocuk Yogası