Enstrüman Dersleri

Enstrüman Dersleri

Ankara Çayyolu’nun ilk sanat kuruluşunun uzman eğitmen kadrosuyla özel öğrenciler için enstrüman eğitimleri Ses Özel Eğitim, Whole Brain Method bünyesinde uygulanmaktadır.

Her öğrenciye enstrüman kursu öncesinde “Fiziksel Yeterlilik Yetenek Analizi” yapılmaktadır.

Öğrencinin kişisel durumu ile ilintili olarak yapılan analizler sonucunda belirlenecek enstrüman dersine katılması sağlanmaktadır ve hangi enstrümana yönlendirileceğine karar verilmektedir.

Eğitimler Çayyolu’nun en tecrübeli sanat okulu Ramel’in “Modernize Metotlar” eğitim programları kapsamında teorik bilgileri maksimum düzeyde özetleyerek, pratiğe ağırlık verilerek öğrencinin karakteristik özelliklerine göre kişiye özel bire bir şekilde uygulanmaktadır.

Enstrüman kursları, öğrencinin ince ve kaba motor becerilerinin geliştirmesinin yanı sıra iletişim becerilerinin, hafızasının, konsantrasyonunun, sosyal iletişim becerilerinin, özgüveninin gelişmesine katkı sağlamakta ve öğrenciyi motive etmektedir.

Bünyemizde Özel Öğrenme Güçlüğü, Dikkat eksikliği, Hiperaktivite tanısı olan öğrencilerimize genellikle bateri ve piyano eğitimi önerilmektedir. Dikkat eksikliği olan öğrencilere ve Özel Öğrenme Güçlüğü tanısı olan öğrencilerimize bu yolla birçok alternatif yöntemin sağlayacağı faydayı sadece müzik eğitimi ile verebilmekteyiz. Çünkü uygulanan çoğu alternatif yöntemin sağladığı katkıların biyolojik ve psikolojik yönlerinin çok daha fazlasını piyano ve bateri eğitimi tek başına sağlayabilmektedir.

Konu ile ilgili Whole Brain Method BGP Modülü açıklama sayfasından kapsamlı bilgi almak için buraya tıklayınız.

Piyano Kurslarında Pedagojik Yaklaşımlar

Bünyemizde piyano kursu, “Modernize Metotlar” adlı psiko-pedagojik faktörleri barındıran program dahilinde verilmektedir. Piyano kursları, bütün enstrüman eğitimlerinde olduğu gibi bire bir özel ders şeklinde gerçekleşmektedir. Çünkü bilindiği üzere enstrüman eğitimi zihinsel ve bedensel koordinasyon gerektirmektedir. Piyano derslerine katılmak için alt sınır 3 yaş olmakla beraber herhangi bir üst sınır bulunmamaktadır. Piyano eğitimine başlama yaşı öğrencinin fiziksel durumuna göre değişiklik gösterdiği için piyano kursu almaya karar verirken Ankara Çayyolu Ümitköy’deki şubelerimizde yapılan fiziksel yeterlilik ve yetenek analizine katılmanız tavsiye edilir.

Dünya’daki tüm müzik ekollerince piyanoya başlama yaşı 4-6 arasıdır. Ancak piyanoya başlama yaşı öğrencinin yeteneğine, algı kapasitesine göre daha erken (En erken 3 yaş) olabilmektedir. Bu nedenle, piyano pedagojisi üzerine eğitim almış kişilerin piyano dersi veriyor olması çok önemlidir.

21 YILLIK RAMEL TECRÜBESİYLE ÖĞRENMEYİ DE ÖĞRETEN EĞİTİM MODELİ

Herhangi bir enstrüman çalmak isteyen kişilerin piyanodan başlaması çok mantıklı bir tercihtir. Çünkü piyano dersi aldıktan ve belli düzeylerde çaldıktan sonra başka bir enstrüman kursu almaya başlayan öğrencilerin çok daha hızlı ilerlediği, başarılı olduğu gözlemlenmektedir.

Pedagojik ve psikolojik temelli enstrüman eğitim programlarımız Modernize Metotlar, kadromuzdaki tam zamanlı psikolog ve pedagoglarımızla desteklenmektedir.

BİRE BİR ÖZEL EĞİTİMLER

Piyano kursu almaya karar verirken Ankara Çayyolu Ümitköy’de randevu aldığınız takdirde ücretsiz olarak analizlerimize katılabilirsiniz.

Ücretsiz Yetenek Analizleri Ümitköy’de Gerçekleşmektedir. İrtibat Numaramızdan Randevu Almanızı Rica Ederiz.

Eğitimde Feda Edilecek Tek Bir Fert Dahi Yoktur.

M. Kemal ATATÜRK

*Küçük yaş gruplarına öncelikle, temel müzik eğitiminin başlangıcı olarak görülen piyano kursları önerilmektedir. Burada en önemli faktör piyanodan ses almak için ekstra hiçbir çalışma yapma gerekliliğinin bulunmamasıdır.

Piyano kurslarında Ankara Çayyolu Ümitköy merkez adresimizdeki kurum piyanoları kullanılmaktadır. Ödevlerinizi piyano ile yapmanız açısından kendinize ait bir piyanonuz olması bir avantajdır. Ancak piyano kursunuza uzun süre devam edeceğiniz netleşmeden piyano almanız tavsiye edilmez. Bunun yerine tuş hassasiyeti olan profesyonel klavyeler kullanabilirsiniz. Ne yazık ki Ankara’da müzik aleti mağazalarının hemen hemen hiçbiri akademik alt yapıya sahip değildir. Bu sebepledir ki satın alacağınız enstrümanı eğer çalmayı bilmiyorsanız bu gibi mağazalardan yanıltıcı yönlendirmeler ile hatalı ya da yanlış piyano/klavye alma ihtimaliniz çok yüksektir. Bu ihtimali sıfıra indirmeniz ancak enstrümanınızı uzmanlar danışmanlığında almanızla mümkündür. Yanlış enstrüman almamaları için üyelerimize enstrümanlar ithalat fiyatı üzerinden (Toptan fiyat) yaklaşık %50 indirimli olarak sağlanmaktadır.

*Küçük yaş grupları için maksimum yoğunluktaki program, özel durumlar ve yaz dönemi haricinde haftada bir saat bire bir özel ders şeklindedir.

Dünyadaki hemen hemen bütün konservatuvarlarda piyano ana enstrüman olarak kullanılmaktadır. Batı müziğinin temel enstrümanı piyanodur. Tüm dünyada müzik eğitimcileri, müziğe ilk adımın piyano ile atıldığında müzikte başarı ihtimalinin arttığını kabul etmektedir. Çünkü müzik eğitimi almaya yeni başlamış kişiler arasında en olumlu sonuçlar kursa piyano ile başlayanlarda görülmektedir. Piyano’nun tuşlu bir enstrüman olması, temel anlamda ses almak için ekstra çaba sarf etme zorunluluğunu ortadan kaldırmaktadır. Bu durum öğrencilerin motivasyonuyla alakalı pozitif sonuçları da beraberinde getirmektedir.

Müzik eğitimi alanında ülkemizde pedagojik yaklaşımları kurumsallaştırmış tek okul olarak çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Tam Zamanlı Psikolog ve Pedagoglarımızla Desteklenen Psiko-Pedagojik Temelli Eğitim Yöntemleri Modernize Metotlar’ın Ülke Çapına Yayılarak Daha Büyük Kitlelere Fayda Sağlaması En Önemli Toplumsal Görevlerimizdendir.

Merkez adresimiz Çayyolu okulumuz, piyano kursu eğitim programlarını, tüm şubelere dağıtarak ve Ankara’daki birçok diğer kuruma aktararak metotların yayılmasını sağlamış ve toplumsal sorumluluğunu en iyi şekilde yerine getirmiştir.

Gelişmiş Avrupa ülkelerinin konservatuvarlarında yıllardır varlığını sürdüren enstrüman pedagojisi bölümleri, ne yazık ki ülkemizde bulunmamaktadır. Uzun yıllardır bu alanda sadece kendi maddi kaynaklarımızla bilimsel araştırmalar yapılmaktadır. Sonuçta Avrupa kaynaklarından, akademisyenlerinden faydalanarak, Türk öğrencisinin kültür ve karakterine uygun bir program ortaya çıkarılmıştır. Konu üzerine Türk akademisyenlerin hazırlamış olduğu az sayıda da olsa Türkçe kaynak bulunmaktadır. Bu kaynakları üreten Türk akademisyenlerimize de bu programın hazırlanmasındaki katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

Özellikle okul öncesi dönemde enstrüman eğitimi almaya başlayan öğrenciler için pedagojik yaklaşımlar büyük önem taşımaktadır.

Araştırma Merkezi‘nin çalışmaları doğrultusunda, küçük yaş gruplarına göre eğitim programları ikiye ayrılmıştır:

Okul Öncesi Müzik Eğitimi: 3-6 Yaş

Okul Sonrası Müzik Eğitimi: 7-11 Yaş

Okul Öncesi Müzik Eğitimi kategorisinde yapılan çalışmalar sonucunda gerçekleştirilen ilkler okulumuzun bu kategorideki en büyük farkıdır. Bu kategorideki eğitimler bilindiği üzere ayrı bir yapılanma dahilinde verilmektedir.

7-11 yaş grubu öğrencilerine yine pedagojik yönden gelişmiş programlar uygulanmaktadır.

Küçük yaş gruplarına öncelikle “Orff Yöntemi” ve paralel programların dışında, temel müzik eğitiminin başlangıcı olarak görülen piyano kursu önerilmektedir.

Küçük yaş gruplarında piyano kursu için maksimum yoğunluktaki program, özel durumlar ve yaz dönemi haricinde haftada bir saat bire bir özel ders şeklindedir.

EN DEĞERLİ VARLIKLARIMIZA EN DEĞERLİ EĞİTİM

Master Class:

Master Class eğitimlerimiz uzman düzeyine yaklaşan öğrencilerimize veya uzman düzeyindeki öğrencilerimize sağladığımız eğitimlerimizi tanımlamaktadır. Bu süreç, Dünya’nın alanında en kapsamlı programları sentezlenerek takip edilmektedir. Bünyemizde bu programlar sadece master class seviyesindeki ileri düzey öğrenciler için kullanılmaktadır.

Ayrıca yurt dışı kaynaklı programlar Psikoloji / Motivasyon merkezliyse bazı noktalarda Ülkemiz için geçerliliğini ve değerini kaybedebilmektedir. Bu nedenle başlangıç ve orta düzeydeki öğrencilerimize kesinlikle bu programlar uygulanmamaktadır.

Yurt dışından alınarak, üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmadan Ülkemizde de uygulanan programlar, genellikle lisans-yüksek lisans düzeyindeki eğitimlerde kullanılan programlardır. Başka ülkelerde, Psikoloji / Motivasyon merkez alınmadan hazırlanmış programlar ülkemizde de bu gruptaki öğrencilere rahatlıkla hiçbir değişikliğe tabi tutulmaksızın uygulanabilirler. Master Class olarak tanımlanan bu eğitimler bünyemizde sadece Profesör Dr. ve Doçent düzeyindeki eğitimcilerimiz tarafından verilmektedir.

Küçük yaşlarda piyano eğitimi almak, öğrenci üzerinde enstrüman icracısı olmanın dışında birçok kalıcı ve etkili fayda sağlamaktadır.

Küçük yaşlarda piyano kursuna başlamak büyük bir avantajdır ancak bu durum öğrenme hızıyla karıştırılmamalıdır. Beyinsel işlev kapasiteleri göz önünde bulundurulduğunda piyano eğitimi alan bir yetişkinin, örneğin yedi yaşındaki bir çocuktan daha hızlı ilerlediği gözlemlenecektir. Fakat Küçük yaşlarda piyano eğitimine başlayan, örneğin dört yaşındaki bir çoçuğun üst düzey piyano icracısı olma ihtimali bir yetişkine göre çok daha fazladır.

Piyano Dersleri Neden Bire Bir Özel Olarak Gerçekleşmelidir?

Bilindiği üzere enstrüman eğitimi zihinsel ve bedensel koordinasyon gerektirmektedir. Eğitim programları, Öğretim yöntemleri kendi içlerinde alt başlıklara sahiptirler. Bu alt başlıkların kişinin özelliklerine göre düzenlenmesinin gerekliliğinden bire bir eğitim uygulanmaktadır. Bu nedenle eğitim süreci içerisinde her öğrenci için müfredat, öğrencinin özelliklerine ve performanslarına göre revize edilmektedir.

 “Sanatın Dokunuşları”

 FARK YARATAN YÖNETİCİ KADROSUYLA ÜMİTKÖY ÇAYYOLU’ndayız

 

Karmaşık bir süreç olan piyano eğitiminde , öğrenciye ilk dersten itibaren bilinçli ve sürekli uygulanması gereken temel davranışların kazandırılması son derece önemlidir. Bünyemizde eğitim programları, bu sürecin daha anlaşılır boyutlarda ele alınması ve öğrenci için daha ilginç ve verimli hale getirilmesi düşüncesinden hareketle hazırlanmıştır.

 

Piyano kurslarımızda temel davranışların öğrencilerimize kazandırılması amaçlanmaktadır. Bunlar; Oturuş biçimi, el ve parmakların genel hali, baş parmak dirsek ve bileğin önemi, doğru ve çabuk nota okuma, başka kişilerin veya topluluğun önünde çalmak, birlikte çalmak.

 

Bu temel davranışları öğrencilerimizin kolaylıkla yerine getirmeleri ve bunları alışkanlık haline getirmeleri kursumuz için çok büyük önem taşımaktadır çünkü bu temel öğeler şu konulara çok büyük oranlarda etki etmektedir: 

Piyano çalmayı öğrenme hızı

Yorumlama

Yaratıcılık

Müziksel kişilik

Karmaşık eğitim sürecinin meydana getirdiği zorlukları engelleme

Öğrencinin bilişsel, devinişsel ve duyuşsal boyutlardaki çalgı öğrenme davranışlarının bir bütünlük içinde geliştirilebilmesi için, bilinçli bir yaklaşımla alıştırma yapılması zorunludur. Bu nedenle alıştırma yapmanın gerekliliğine öğrencinin gerçekten inanmasını sağlamanın yanı sıra etkili bir alıştırmanın nasıl yapılacağının öğretilmesi de önem kazanır. Çünkü bilinçsizce yapılan alıştırmalar tekrarlar genellikle öğrenciyi sıkıcı bir tekdüzeliğe götürebilmekte ve alıştırma sürecinden beklenen yarar yeterince sağlanamadığı gibi öğrencinin öğrenmeye karşı olan ilgisini de olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Öğrencilerin pek ilgi duymadıkları bir konu üzerinde dikkatlerini toplamak kolay değildir. Müziksel gelişme, öğrenciye kaçınılmaz bir ihtiyaç, gereklilik ve zorlama gibi boyutlar yerine ilgi istek ve sevgiyle beslenen bilinçli bir öğrenme ortamı içinde sağlanabilir. Bu sebepledir ki, alıştırma sürecinin uygun yaklaşım ve yöntemlerle öğrenci için ilginç ve bilinçli olarak yapılan alıştırmalar süreci haline getirilmesi gerekmektedir.

 

Öğretmenler piyano öğretme sürecinde “düzenleyici” değil “yardımcı” olmalıdır. Unutulmamalıdır ki, enstrüman öğrenmede başarıyı belirleyen etkenler yalnızca zeka ve yetenek değildir. Bunlar kadar önem taşıyan azim, çalışma ve kararlılık gibi etkenlerin de varlığı söz konusudur.

“Öğrencilerin kendi çaldığından hissettikleri ve kaydedilen gelişmeleri kestirebilmesi, yapılan alıştırmalardan daha önemlidir.”

Çalıştığı müzik eserinden sıkıntı duyan öğrencinin o parçayı öğrenmesi, muhtemelen severek çaldığı eseri öğrenmesinden çok daha uzun zaman alacaktır. Öğrencinin ilgisini çeken benzer şarkıları çalmak veya basit dizileri kullanarak doğaçlama yapmayı öğrenmek gibi müziğin çeşitli alanlarında deneyim kazanması, öğrencinin davranışlarında değişiklikler meydana getireceği gibi, çalışmaya motive olmasını da sağlayacaktır.

(Prof. Nevhiz Ercan, “Piyano Eğitiminde İlke ve Yöntemler” – İlgili kitap piyano pedagojisi üzerine Ülkemizdeki en değerli kaynaklardandır.) 

Dengeli çalışma ve dinlenme, sonra yine alıştırma, motivasyonun önemli elementleridir.

Ayrıca öğrencinin öğrendiği parçadan bir süre uzak kalması onu motive etmesi açısından önemlidir. Çünkü bu durum öğrenciye bir süre sonra aynı parçayı daha temiz ve güzel çalma istek ve olanağı sağlayacaktır.

Piyano Kursumuzda öğrencilerimizi alıştırma yapmaya yöneltmek amacıyla üstünde durduğumuz bazı kriterler:

Eser seçimine özen gösterme

Kısa ve uzun dönemli amaçlar geliştirme

Birlikte çalmaya özendirme

Müzik sevgisi geliştirme

Öğrenciyi cesaretlendirme ve bilgilendirme

Çözümleme yapma alışkanlığı kazandırma

Alıştırma çalışmalarını zamanlama

BATERİ KURSLARINDA MODERNİZE METOTLAR

Bateri (Davul) Dersleri

Çayyolu Ümitköy’deki bateri kursu programlarımız Modernize Metotlar kapsamında verilmektedir. Öğrencilerimizin bateri ile gerçek anlamda iletişime geçerek motivasyonlarının sürekli olarak üst düzeyde tutulması sağlanmaktadır. İlk etapta pratik ağırlıklı olarak izlenen bateri dersi sayesinde, öğrencilerimiz en kısa sürede sevdikleri parçalara eşlik eder noktaya getirilmektedir.

Bateri çalmayı öğrenmek isteyen sanatseverler artık repertuarlarını oluşturmak için aylarca yıllarca beklemek zorunda kalmıyorlar. Bünyemizdeki bateri kursu eğitim programlarında yeni öğrenme teknikleriyle çok kısa sürelerde bateri çalmak mümkün. Program, kişinin tatmin noktası ile ilgili olarak uzmanlaşma sürecinde, tercihen 3 kurdan oluşan ‘Drum Academy’ ile devam etmektedir.

 Modernize Metotlar kapsamındaki bateri kursları ile baterinin doğasının birbirlerine uyumu sayesinde beklenenden  çok daha kısa sürede belli bir düzeyde bateri çalmaya başlanabilmektedir. Bateri icracısı olarak uzmanlaşmak tabii olarak belirtilen süreçlerde mümkün değildir ancak uygulanan öğretim sistemi ile alışıla gelmiş süreçler ciddi oranlarda kısalmakta ve birkaç ay gibi kısa bir süre bateri dersi alan katılımcılar kayda değer bateri icracıları haline gelmektedir.

BİRE BİR ÖZEL EĞİTİMLER

Bateri kursları öğrenme hızı yönünde değerlendirilirse “Modernize Metotlar” ile doğası itibarı ile tam olarak örtüşmektedir. Bu nedenle bateri kursunda hızlı sonuç almak son derece kolaylaşmaktadır. Akustik baterilerle ve dönemsel olarak dijital baterilerle gerçekleşen bateri kurslarımıza belli bir süre devam etmiş öğrencilerimiz düzenlenen konserlerde sahne almaktadır. Ders dışı pratikler için üyelerimiz randevu alarak ücretsiz şekilde baterilerde pratik yapabilmektedir. (“Tama Imperialstar” akustik bateri, “İstanbul Mehmet” zil setleri de öğrenci etütlerimize ücretsiz şekilde açıktır.)

ÖĞRENMEYİ DE ÖĞRETEN EĞİTİM MODELİ

METOT dahilinde katılımcılar, ilk etapta pratik ağırlıklı eğitime tabi tutulmaktadır. Teorik bilgiler olabildiğince özetlenerek hazırlanan bateri kursu programı ile moral motivasyon faktörlerinin en üst seviyede tutulması hedeflenmiştir.

*Ücretsiz Fiziksel Yeterlilik Yetenek Analizlerine Randevu Aldığınız Takdirde Ücretsiz Olarak Ankara’da Çayyolu Ümitköy’de Katılabilirsiniz.

Ritim kulağına sahip herkes bateri çalabilir.

Ritim kulağı zamanla geliştirilebilmektedir. Bir çok aksak ritime sahip eser mevcuttur bunları çalabilmek için gerekli olanlar ; Müzik kulağı ,düzenli çalışma ve dengedir. Bugüne kadar kayıt ettiği bateri öğrencilerimizin %100’ü başarıya ulaştılar. Öğrencilerimizin bir çoğu profesyonel olarak bateri çalmaya devam etmektedir. (Bugüne kadar, basit koşulları sağlayan tüm bateri, gitar ve piyano öğrencilerimiz başarıya ulaştılar.)

BATERİ DERSLERİNDE MODERNİZE METOTLAR

Motivasyon merkezli Modernize Metotlar, kadromuzdaki tam zamanlı pedagog ve psikologlarla desteklenmektedir. Ramel, eğitim programlarını, tüm şubelere dağıtarak ve Ankara’daki birçok diğer kuruma aktararak metotların yayılmasını sağlamış ve toplumsal sorumluluğunu en iyi şekilde yerine getirmiştir.

RAMEL, ANKARALILAR İLE 21. YILINI SANAT İÇİN ATTIĞI SAĞLAM ADIMLARLA KUTLUYOR

Çayyolu Müzik Kursu

RAMEL ile 1995 YILINDAN BUGÜNE PARLAK IŞIKLAR 21 YILDIR ÜLKEMİZİ SANATLA AYDINLATIYOR

Tam Zamanlı Psikolog ve Pedagoglarımızla Desteklenen Psiko-Pedagojik Temelli Eğitim Yöntemleri Modernize Metotlar’ın Ülke Çapına Yayılarak Daha Büyük Kitlelere Fayda Sağlaması En Önemli Toplumsal Görevlerimizdendir.

Enstrüman Dersleri Neden Genel Anlamda Bire Bir Özel Olarak Gerçekleşmelidir?

 Bire bir özel eğitim uygulanması önem arz etmektedir. 

Çünkü bilindiği üzere enstrüman eğitimi zihinsel ve bedensel koordinasyon gerektirmektedir. Eğitim Programları, Öğretim yöntemleri kendi içlerinde alt başlıklara sahiptirler. Bu alt başlıkların kişinin özelliklerine göre düzenlenmesinin gerekliliğinden bire bir eğitim uygulanmaktadır.  Bu nedenle eğitim süreci içerisinde her öğrenci için müfredat, öğrencinin özelliklerine ve performanslarına göre revize edilmektedir.

Bilgi için ulaşabileceğiniz

 TEL NO: 

0(312) 235 2357

bateri-kursu-cayyolu

Türkiye’nin İlk Grunge Grubu “Metropolis” ile Ankara Ramel Sanat Bünyesinde Workshoplar:

Bateri kursları kapsamında Ramel Sanat öğrencileri döneminin ünlü rock grubu “Metropolis” ile her ay düzenli olarak workshoplara katılmaktadır.

Türkiye’nin sayılı gruplarından Metropolis, 1995 Yılında Avusturya’dan aldığı  teklifle o yılın son günlerinde Avusturya’ya gitti. Ülkemizin ilk grunge grubu, müzik hayatına dört yıl bu ülkede devam etti. Bu dört yıl içinde katıldığı festivallerle uluslararası bir grup haline gelen Metropolis; Avusturya, Almanya ve İtalya başta olmak üzere yüzden fazla platformda yaklaşık bin konser verdi. İlk albümleri “Makine”yi Avusturya’da kaydettikten sonra, 1999 Temmuz’unda Türkiye’ye döndü. 3 yıllık süreçte albümlerinin bir takım unsurlarının değiştirilerek ticarileştirilme baskısıyla karşılaşan grup, albümlerini, Avusturya’da kaydettikleri şekilde olduğu haliyle yayınlayabilmek için mücadele etti. Sürecin sonu 2002 Ocak ayında Metropolis, kendi sanatını icra edebildiği “Makine” albümünü Ada Müzik etiketiyle yayınlayarak gerçekliği ve müzikalitesi ile dinleyenlerinin yanı sıra dönemin müzisyen jenerasyonu üzerinde derin izler bıraktı.

 

Bateri kurslarında Ankara Çayyolu Ümitköy merkez adresimizdeki kurum akustik baterileri ve dijital baterileri kullanılmaktadır. Derste yapılan yüklemeleri etüt etmek için randevu aldığınız takdirde kurum stüdyolarımızdaki baterileri kullanabilirsiniz. Okulumuzdaki etütlerin yanı sıra eğitiminizin ilk safhalarında evdeki bazı basit eşyaları davul seti düzenine göre dizerek davul bagetleriyle ekstra etüt yapabilirsiniz veya yine sessiz davul pedlerini kullanabilirsiniz.

mehmetEnstrüman Dersleri