Aile Eğitimi ve Danışmanlığı

Aile Eğitimi ve Danışmanlığı

Aile içerisinden olumsuz yönde etkilenen çocuklarda beceri, algılama, bilgi ve davranışların gelişmesine yönelik olarak kazanılan yeteneklerin sıklıkla tekrarlanıp yaşanması gerekir. Çocukların öğrenim hayatına devam etmekte olduğu eğitim kurumlarında, ailelerin de eğitime katılması sağlanarak, çocuklarda kalıcı, genellenebilen faydalar sağlanabilir. Eğitime katılan aileler çocuklarının yaşadığı sorunları önleme ve bu tarz durumlarda çözüm bulma konusunda becerilerini geliştirerek bilgi sahibi olacaklardır. Ailelerin ancak bilgilendirilip, desteklendikleri hallerde bu becerileri geliştirmeleri mümkün olabilmektedir. Yapılan araştırmalar ve öznel gözlemler neticesinde, ailelerin çocukları ile iletişim kurmasında, davranışların kontrol edilmesinde ve ailelerin çocuklarına kavram, işlem, becerileri kazandırması konusunda ihtiyaçlar tespit edilmektedir. Ailelerin bu ihtiyaçları Aile Destek Programlarımız ile gidermektedir. Öğretici rol üstlenen anne ve babalar çocuklarının ilk ve en önemli öğretmenleridir. Ancak bu görevi anne ve baba rolü ile yaparlar. Çocuklar birçok yetenek ve beceriyi kullanmasını anne ve babaları sayesinde öğrenmiştir. Yapılan araştırmalar birçok çocuğun örnek hareketleri yardımlar olmadan öğrenebilmesinin güçlükle gerçekleşebildiği yönündedir.

Fakat araştırmalar incelendiğinde normal çocukların kendi kendine veya ufak destekler alarak öğrendikleri becerileri yetersizlikten etkilenmiş çocukların, belli bir sistem çerçevesinde bir destekle veya herhangi bir öğretim olmaksızın gerçekleştiremedikleri gözlenmiştir. Bu araştırmalardan çıkarılabileceği gibi anne ve babaların çocuklarına belli becerilerin oluşmasında ki desteğinin gerekliliği tartışılmaz bir gerçektir.

Bu gereklilik de göz önüne alınarak bilinmelidir ki bir anne baba aynı zamanda bir öğreticidir ve her daim kendini bu yönde geliştirmelidir. Anne babaların öğreticilik görevini tam anlamıyla yerine getirdiği durumlarda çocukların eğitim sürecinin daha hızlı geliştiği ve bu çocukların her alanda daha başarılı olduğu gözlemlenmiştir. Anne babaların öğretici olarak yetiştirilmesi kapsamında birtakım eğitim programlarına sahibiz. Programların amacı genel hatlarıyla şöyle özetlenebilir; Hedef, Erken müdahale ile davranışların ve tutumların yönetimi ve bağımlı olmaksızın yaşam becerilerini öğrenciye kazandırmak.

Aile eğitiminin önemini vurguladık fakat aile eğitimini kimlerin yapabildiği konusuna değinmedik. Anne ve babaların genel olarak çocukların eğitiminde rolü oldukça büyük. Ebeveynlerin birtakım kavram, işlem ve becerileri çocuklarına ne şekilde öğreteceklerini öğretmeyi hedef kılan başka bir anlatımla anne ve babaların öğretme becerileri kazanmasını ilke edinen aile eğitim programları, eğitim fakültelerinin özel eğitim bölümlerinden mezun olmuş özel eğitmenler tarafından verilir. Özel eğitimde aile eğitimi kendi başına bir ihtisas konusudur. Bunun yanı sıra aile eğitimi konusunda ihtisas yapmış kişi sayısı da oldukça azdır.

Özellikle belirli süreçlerin sonunda yaşanan sıkıntılarla ilgili “öğrenilmiş çaresizlik” bölgesine giren aileler kurumumuzun çözüm sağladığı gruptadır.

Bir çocuğun yetiştirilmesini sadece okula bağlamak olgusu tamamıyla yanlıştır. Eğitim ve öğretim hayatın tümüne yayılan bir süreçtir. Yapılan araştırmalar çocukların küçük yaşta aldığı bilgileri daha kolay algılayabildiği ve daha uzun bir süreçte hafızasında tutabildiği yönündedir. Bu kapsamda oluşturulmuş birçok okul öncesi kurum mevcuttur. Bu kurumların sağladığı avantajlar göz ardı edilemez derecede büyüktür fakat anne baba sevgisiyle birleşen eğitimin her zaman daha kalıcı olduğunu birçoğumuz biliyoruz. ‘Ağaç yaşken eğilir’ atasözümüzü ilke edinerek ilerlediğimiz yolda sizlere de bu atasözünün doğruluğunu hatırlatmak istiyoruz. Çocuğunuzla olan iletişiminizi artırmak, onunla bir anne babanın ötesinde bir dost olmak, okul ve aile hayatında daha başarılı bir birey olmasını istiyorsanız çocuğunuzun özel eğitim alması gerekiyorsa bu kabullenip doğru yolda ilerlemenizi tavsiye ediyoruz. Bir ağaç bir ormanın parçasıdır. Bize oksijen veren evlatlarımızın en güzel şekilde yetişmesini arzuluyor sizi de bu doğrultuda bilgilendirmeyi amaçlıyoruz. Burada kısaca değinilen konular hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz bizleri arayabilir ya da merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

HER KONUDA BİLGİ ALMAK İÇİN

TEL:
0312 235 2357

ADRES:
Osmanağa Konakları, 2432. Cadde, 2494/3 Sokak, (Ana Cadde Liva Pastanesi, HSBC Bank yanı) Ümitköy, Çayyolu / Ankara

mehmetAile Eğitimi ve Danışmanlığı