Mandala Modülü

Ramel Resim Bölümü öğretmenlerinin uyguladığı eğitimlerdir. Uygulayıcı kadro, uluslararası üniversitelerden güzel sanatlar fakültesi akademik lisansına sahiptir. Genellikle Yazı Geliştirme Modülü ile beraber ve dikkat arttırıcı diğer modüllerle beraber izlenir. Mandala Modülü dahilinde öğrencilerin ihtiyaç ve seviyelerine göre temel çizim teknikleri, resimde proporsiyon, doku, ton, kontur ve uygulama teknikleri, obje çalışmaları, perspektif çalışmaları ile birlikte işlenir. Bu temel programlar öğrencilerin 3 boyutlu algılamalarının, el becerilerinin ve hayal güçlerinin gelişimine yöneliktir.

Mandala; daire veya merkez anlamına gelir. Aslı Hindistan’a kadar dayanmaktadır, Hindistan kökenli dinlerde metafizik veya sembolik bakımdan meta veya mikro kozmosu gösteren şekillere mandala adı verilmektedir. Mandala ruhsal olarak insan zihnini rahatlatan bir uğraş olarak biliniyor. Genellikle daire şeklinde olan ve her şeyin mistik merkezini sembolize eden mandalalar meditasyon nesnesi olarak kullanılır.
Mandala çocukların eğitiminde de farklı şekillere bürünerek bir eğitim tekniği olarak kullanılmaktadır. Mandala 12 asıl renge sahiptir. Bu renklerin açık ve koyu tonları kullanarak arttırılmaktadır. Mandalada hem nesne hem de renk uyumu vardır. Bu da hem zihne hem de ruha hitap ettiğinin en güzel örneklerinden biridir.

Mandala,

Kişinin dikkatini toplandığı süreyi uzatmaktır.
Kendi yaratıcılığını keşfetmektir.
Mandalalar vücut, ruh ve zekanın kaynaşmasıdır.
Mandalalar ruh için bir ilaçtır.
Kendinizi ve etrafınızı saran gerçeği fark etmektir.
Sakin ve serinkanlı olmayı öğrenmektir.

Mandala ile öğretmenler öğrencilerin iç dünyalarını daha iyi tanımakta ve çocuğa yaklaşımda, çocuğun bu özelliklerinden yararlanmaktadırlar.
Mandala, günlük yaşantınızla ve streslerinizle daha kolay baş etmektir. Mandala çalışmaları başlangıç seviyesinde haftada 1 gün birer saatlik programlarla uygulanırken orta seviyede bu saat aralığı 2 saat ve ileri seviyede 3 saate çıkmaktadır.

Ayrıca Mandala Modülü, BGP Modülü dahilindeki dinleti seansları esnasında 4 ile 7 hafta aralığındaki hemen hemen her gün öğrencinin pratik ettiği süreç olarak değerlendirilmektedir.

Sanat modülleri grubunda bulunan “Mandala Modülü” dahilinde mandalanın konsantrasyon, terapi etkisini ve öğrencilerin yazı gelişimine pozitif etkisini sağlamak amacıyla yapılan çalışmaların yanı sıra yeteneği belli bir düzeyin üzerinde olan öğrenciler için “Ramel” kapsamında bünyemizde resim atölyeleri düzenlenmektedir.

RANDEVU ALMAK İÇİN

TEL: 0(312) 235 2357

ADRES: Osmanağa Konakları, 2432. Cadde, 2494/3 Sokak, (Ana Cadde Liva Pastanesi, HSBC Bank yanı) Ümitköy, Çayyolu / Ankara

“Ses Getiren Sonuçlar”

mehmetMandala Modülü