Disleksi Özel Eğitim Programı

Disleksi Özel Eğitim Programı, 2007 yılından itibaren disleksi üzerine odaklanan, Ankara Çayyolu Bölgesini pilot bölgesi olarak seçerek buradaki alan araştırmalarıyla şekillenmiş dernek temelli bir özel eğitim programıdır. 2007 Yılından itibaren disleksi tanısı almış öğrencilere uygulanan eğitim programıyla alınan pozitif sonuçlar sayesinde program, model alınmaya ve yayılmaya başlamıştır.

Çayyolu Bölgesi’nde uygulanan program doğrultusunda disleksi tanılı öğrencilerin sadece farklı yollarla öğrendiğinin altını çizerek ilerleyen program, ergoterapinin geniş kapsamlı yaklaşılması gereken bir alan olduğunu benimsemiş ve bu doğrultuda gelişmiştir. Çeşitli merkezlerle ergoterapinin ince motor becerilerinin geliştirilmesi üzerine seanslara veya çeşitli yaşamsal ekipmanların kullanılış şekillerini içeren fiziksel aktivite temelli seanslara indirgenmesinin önüne geçen eğitim programı, bugün Whole Brain Method modüllerinin içeriğindedir. Ergoterapinin geniş kapsamlı ele alınması gereken bir alan oluşundan dolayı ilgili okulların bütünüyle ergoterapiye göre dizayn edilmesini savunarak disleksi tanılı öğrenciler için fark yaratan sonuçlara imza atmıştır. Model alınmayı hedefleyerek yola çıkan ve bunu beklenenden çok daha kısa sürede başaran disleksi derneği temelli eğitim programı, bugün RAM raporuyla ücretsiz eğitim verebilecek noktaya ulaşmış ve Çayyolu Ümitköy’de okullaşmıştır.

Türkiye’de alanlarının öncülerinin Ankara’da bir araya gelerek oluşturduğu dernekle özel eğitim alanında, özel öğrenciler için eğitim yöntemleri üretilmiştir. Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin haklarını korumak, velilerini bilinçlendirmek, okullardaki ve alandaki eğitimcileri geliştirmek için yola çıkan oluşumda, yıllar içerisinde disleksi, öğrenme güçlüğü tanısı olan öğrencilerin kısa sürelerde şaşırtıcı seviyede ilerleme kaydetmeleri sonucu modern eğitim metotları üzerine okullaşılmıştır. Anadolu Gazetesi’nin 16. Onur Ödülü’nü layık gördüğü Çayyolu Ümitköy merkezli derneğin Ankara’da disleksili öğrencilerin ailelerince takdir toplamasıyla okullaşılmış ve RAM raporu kanalı üzerinden ücretsiz eğitim verilmeye başlanmıştır.

Bize Ulaşmak İçin

TEL: 0(312) 235 2357 

 

mehmetDisleksi Özel Eğitim Programı