HABERLER VE DUYURULAR

Dikkat Eksikliği Ankara Merkezimizde WBM Kapsamında Çözüm Buluyor

Dikkat Eksikliği

Dikkat Eksikliği Ankara Merkezimizde Whole Brain Method Kapsamında Çözüm Buluyor.

            Dikkat eksikliği, çocuklar için okuyup öğrenmelerini, yetişkinler için işlerine adapte olmalarını zorlaştıran bir dikkat bozukluğudur. Çocuklarda, yetişkinlerde ve hatta bebeklik döneminde kendini gösterebilir. Ancak fark edilmesi genellikle okul çağında öğrenme güçlüğüne sebep olması veya hiperaktivite ile birlikte seyretmesiyle olur.

Dikkat Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

            Çocukluk döneminde ortaya çıkan dikkat eksikliği sorunu ihtimali, aile, öğretmen veya akrabaların çocuk üzerindeki gözlemlerinin sonucunda ortaya çıkabilmektedir. Yetişkinler için iş yerinde, çocuklar için ise okulda derslerine yönelik ayrıntılara dikkat etmemesi, basit hatalar yapması, dağınık ve düzensiz çalışması dikkat eksikliği belirtilerinden ilkidir. Ayrıca çocuk ya da yetişkinin, bir işle uğraşırken başkalarının etkilenmediği bir sebepten etkilenerek yaptığı işi terk etmesi, uzun süre çalışmayı gerektiren işlerde konsantre olamayarak başarısızlık yaşaması, çok sık bir işten diğerine geçmesi, gerekli olan ödevleri veya işleri sürekli ertelemesi, randevuları sık sık unutması, konuşma esnasında karşıdaki kişiyi dinlemekte zorlanması ve konuşmaları hafızada tutamama gibi belirtiler dikkat eksikliği göstergesi olabilmektedir.

        Ankara Dikkat Eksikliği Tedavi Merkezi ve Hiperaktivite Merkezi  

.

Dikkat Eksikliği Nedenleri Nelerdir?

            Dikkat eksikliği; düzensiz uyku, iyi dinlenememe, sağlıksız beslenme gibi sebeplerden olabileceği gibi psikolojik sorunlar, genetik faktörler ve motivasyon eksikliğinden de kaynaklanabilmektedir. Çocukken yeterince dikkat geliştiren aktivitelerde bulunmamak da, sonraki yaşlarda konsantrasyon eksikliğine, dikkat eksikliğine sebep olabilmektedir. Bunun nedeni beynin az kullanılan alanlarda tembelleşmesidir. Dikkat eksikliğinin ilerlememesi için çocuğu küçük yaşlardan itibaren sanat, spor ve dikkat gerektiren oyunlara yönlendirerek, kitap okuma bilincini aşılayarak ve bol bol çeşitli tekniklerle beyin egzersizi yaptırarak dikkat eksikliği sorunu ilerlemeden önlem almaya çalışılmalıdır. Eğer dikkat eksikliği belli bir seviyenin üzerindeyse Whole Brain Method kapsamında gereken modüller belirlenmeli ve bilhassa BGP Modülü düzenli olarak belli sürelerde uygulanmalıdır. Dikkat eksikliği Ankara merkezimizde Whole Brain Method kapsamında azaltılarak belli dönemler sonucunda mutlaka maksimum düzeyde giderilmektedir.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu’na yönelik uygulamalar tek yönlü gerçekleştirildiğinde yeterince fayda sağlamamakta, öğrencilerde pozitif sonuçlar gözlemlenememektedir. Bu nedenle bu ciddi konuların tedavisinde her öğrenci için özel programlar oluşturulmalı ve bu programlar oluşturulurken uygulamalar tek yönlü tutulmamalıdır. Eş zamanlı veya doğru sıralama ile yapılacak uygulamalar sonuç vereceği için tedaviden önce uzun bir tanılama, tedavi esnasında da öğrenciyi tanıma ve gözlemleme evresine ihtiyaç duyulmaktadır. Tanıma ve gözlemleme evreleri gerçek anlamda ancak ve ancak verilen eğitimler esnasında gerçekleşmektedir. Bu süreç eğitimcileri, uygulayıcıları ve psikolog yardımını kapsamak zorundadır. Koordine olmuş bu birimler belirlenecek programı kişiye özel hazırlamalıdır. Merkezimizde bu birimlerin çoğu koordinasyon halinde çalışmakta olup ihtiyaç duyulan bazı alternatif yöntemlerin programa dahil edilmesi söz konusu olduğu durumlarda, alternatif yöntemler bünyemizde  uygulanmakta, ender olaraksa yönlendirme sağlanmaktadır.

mehmetDikkat Eksikliği Ankara Merkezimizde WBM Kapsamında Çözüm Buluyor